Stok Kartı Nedir?
16/08/2019
admin
Paylaş

Stok Kartı Nedir?

Stok kartı, ticari bir işletmenin satmış olduğu ya da almış olduğu hizmetleri belirten hammadde, ürün ya da yarı mamule denir. Stok kartları muhasebe yazılım ve ERP programları içinde kullanılır. Muhasebe programları yaşamamıza girmediği dönemlerde de el yordamıyla tutulmaktaydı. Stok kartı işletmede bulunan tüm malzemeleri, ürünleri, yarı mamulleri ve mamulleri gösterir. Stok kartının üstünden bir malzemenin oluşan hareketlerini takip etme şansı vardır. Bu detaylar şirketler için önemli olan ayrıntıların öğrenilmesine olanak verir. Bu kart üzerinde olması gerekli olan bilgiler vardır. Bunlar;

  1. Malzemenin ismi
  2. GTIP kodu
  3. En, boy ve yükseklik durumu
  4. Stok alt ile üst grupları
  5. Marka
  6. Kare kod nosu
  7. Barkod nosu
  8. Adet ya da kg değeri

Muhasebe programları içinde stok kartını işletmeler kendilerine göre de kişiselleştirebilir. Yani ek veriler ekleme şansı kartın üzerinde her daim bulunmaktadır.

Stok Kart Nasıl Tanımlanmalıdır?

İdeal olarak kullanılacak olan stok kartı bir malzemenin tüm özelliklerinin hepsini içermelidir. Sanal şekilde kullanılsa bile malzeme ne denli detaylı şekilde tanımlanırsa o denli iyi şekilde ifade edilir. Buna örnek verecek olursak;

Bulunan malzemenin mutlaka markası stok kartı içerisinde tanımlanmalıdır. Ayrıca daha net şekilde ifade edilmesi konusunda grupların yapılması gerekir. Malzemenin mutlaka üst ve alt gruplarının sınıflandırılmış olması gerekir. Muhasebe programlarının içerisinde bulunan bu kartlarda bulunan renk alanı vardır. Renk alan kısmının da tanımlanma yapılması gerekir. Çoğu zaman muhasebe programları ve erp programlarında istenilen düzeyde alan konusunda tanımlama şansı bulunur. Yani malzemenin tüm özelliklerini bir kart içinde toplama şansı her zaman vardır. Kullanılan programda alan tanımlaması firmaya yetecek düzeyde bulunmuyorsa programcıdan bunun eklenmesi istenebilir. Muhasebe programlarına istenilen özelliklerin hepsinin eklemesi yazılım sayesinde gerçekleşir. Özellikle de büyük çaplı şirketlerde kartların detaylar içerebilir özelliklerde olması önemli bir detaydır. Çünkü bu şirketler yüzlerce ürün alımı ve satış işlemi yapılır. Programlar ve erp yazılımı sayesinde stok kartının detaylı takibi yapılır ve istenilen özellikleri tek tek incelenebilir.

Bir önceki yazımız olan Dijital Muhasebe Nedir ? başlıklı makalemizde dijital muhasebe kitap, dijital muhasebe pdf ve dijital muhasebe ve vergide gündem hakkında bilgiler verilmektedir.