Muhasebe Programları Çeşitleri Nelerdir?
09/08/2019
admin
Paylaş

Muhasebe Programları Çeşitleri Nelerdir?

Muhasebe programı, fatura işleminin yapılması gerekli olan servis ya da ürünlerin takip altına alındığı, bir yahut birden fazla müşteriye ilişkin detaylı kayıtların tutulmakta olduğu bilgisayar destekli yazılımdır. İlk çıktığı zamanlarda oldukça basit düzeydeki ihtiyaçları karşılamaya yarayan program ilerleyen teknoloji desteği sayesinde muhasebe şirketlerin gereken tüm ihtiyaçlarını karşılamaya başlamıştır. Günümüzde piyasada bulunan ihtiyaçların hepsi göz önüne alınarak geliştirilmiştir.  Şirketlerin çoğunluğunun muhasebe konusunda ihtiyaçları aynı görünse bile bazı dönemlerde şirketler muhasebe yazılımlarına ek özelliklere ihtiyaç duyarlar. Bu tarz modüler yapı destekleri hazır satılan programların içinde bulunmadığından dolayı özel olarak yazılımların hazırlanması gerekir. Bu tarz programların fiyatları 100 TL değerinden başlar ve 20 bin TL tutarına kadar çıkabilir. İhtiyaçlar doğrultusunda yazılım firmaları rakamlarında da değişkenlikler meydana gelir.

Ön Muhasebe Programları

Bu programlar işletmelerin cari hesaplarının ve gelir- gider hesaplarının takiplerinin yapıldığı kısıtlı özelliklere sahiptir. Programlar web tabanlı olabileceği gibi masa üstü programlıdır. Oldukça yaygın düzeyde kullanılması sayesinde ücretli ya da ücretsiz şekilde sunulabilir.

ERP Programları

Erp yani kurumsal kaynak düzeyindeki programlar işletmelerin muhasebe dışında üretim, insan kaynakları ve satış tarzındaki ihtiyaçlarının detaylı biçimde takip altına alınmasına yanıt verir. Detaylı olması sayesinde birçok raporlama kolayca alınabilmektedir.

Mali Müşavir ve Ticari Muhasebe Programları

Ön muhasebe kanalında kullanılmakta olan programlara göre daha kapsamlı düzeyde olan yazılımlardır. Bunlar hem modüler hem de ek paketler aracılığıyla geliştirilebilir. Mali müşavir ve ticari programlarında ön muhasebe paket programlarında yer almayan beyannameler, genel muhasebe işlemleri, bordo paketleri, BA- BS paketi, e – defter ve daha fazlasını içeren ek özelliklerle hazırlanmaktadır. İşletmelerin isteklerine göre eklemelerde yazılım içine ücret karşılığında eklenebilir. Eklemeler ise tamamen kullanacak olan işletmelerin istekleri doğrultusunda yapılır.

Özel Muhasebe Programları

Modüler ya da sıfırdan yardım aracılığıyla işletmelerin genel ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde hazırlanmış, özel şekilde tasarımı yapılmış programlardır. Belli başlı iş kollarından hizmet sunan şirketlerin oluşan ihtiyaçlarını diğer programların karşılaması mümkün olmaz. Bu tarz durumlarda özel şekilde tasarlanan programlar işletmeler için hazırlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Tahsilat Makbuzu Nedir? başlıklı makalemizde Hangi Durumlarda Tahsilat Makbuzu Kesilmez, tahsil makbuzu nedir ve Tahsilat Makbuzu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.