Malulen Emeklilik Şartları
13/08/2019
admin
Paylaş

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen emeklilik, çalışmakta olan kişilerin sağlık durumları sonucunda meydana gelen emeklilik türüdür. Bu emeklilik türünde belirlenmiş olan şart tamamen iş göremezlik durumunun meydana gelmiş olmasıdır. Bu olanaktan memurların yanında çalışan işçilerde faydalanabilir. Yalnız faydalanmak isteyen kişilerin devlet tarafından belirlenmiş olan şartları bilmesi gerekir. Bu şartların içinde;

 1. İlk kez 4A, B, C ve diğer alanlarda çalışan sigortalıların çalışma sürelerinin üzerinden 10 sene geçmesi gerekir.
 2. Sağlık kurumunda çalışan kişiye en düşük % 60 ve daha fazla güç kayıplarının bulunması gerekmektedir. Bu durumunda mutlaka işe giriş tarihinden daha sonra meydana gelmesi gerekir.
 3. 10 sene süresince devam etmekte olan sigortalılık süresinin içerisinde en düşük 1800 günlük olacak şekilde hizmet süresinin bulunması da zorunludur.
 4. 4C dâhilinde çalışmakta olan kişilerin görevinden ayrılması gerekmektedir.
 5. 4B kapsamında çalışan kişilerin ticari anlamda faaliyetlerine son vermesi ve bunun yanında prim konusunda kesinlikle borçlarının bulunmaması gerekir.
 6. 4A dâhilinde çalışmakta olan kişilerin de işten ayrılması gerekir.

Nereye Başvurulur?

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin belli başlı hastalıklarının bulunması zorunludur. Bu belirlenen kurallardan bir tanesidir. Hastalıklar tarafından belirlemeler hastaneden alınacak olan raporda bulunur. Bu hastalıkların bazıları;

 1. Denge bozuklukları
 2. Solunum sistemi sorunları
 3. Böbrek nakil işlemi
 4. AIDS
 5. Tüberküloz sorunu
 6. Akciğer nakli
 7. Kalp nakil işlemi
 8. Kalp yetmezliği
 9. Karaciğer hastalıkları
 10. Şeker hastalığı
 11. Behçet hastalığı
 12. Anemi hastalığı
 13. Epilepsi hastalığı
 14. Demans hastalığı
 15. Parkinson hastalığı
 16. Görmede sorunlar
 17. Şizofreni hastalığı
 18. MS hastalığı
 19. Beyinde tümör sorunu

Kanser malulen emekli olmak isteyen kişilerin SGK il müdürlüğüne ya da merkezine yazılı şekilde başvuru yapması gerekir. Başvuru işleminden sonra kişinin sağlık kurumuna sevk işlemi yapılır. Sağlık kurumunda yapılan tüm incelemelerden sonra maluliyet raporu düzenlenir. Bu raporun detaylı biçimde incelenmesinden sonra maluliyet hali kesinleşir. Çalışan kişi emekli olur ve hesaplanan maaşı almaya hemen hak kazanır. Alınacak olan maaşın hesaplaması da SGK tarafından yapılır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hizmetlerinde Çalışanların Primini Devlet Ödüyor Mu? başlıklı makalemizde ev hizmetlerinde 10 günden az, ev hizmetlerinde çalışanlar ve ev hizmetlerinde çalışanlar görevli mahkeme hakkında bilgiler verilmektedir.