İş Yeri Açmak İçin Devlet Desteği
11/08/2019
admin
Paylaş

İş Yeri Açmak İçin Devlet Desteği

Kendi iş yerini açmak isteyen kişiler ve 18 yaşını doldurmuş T. C. Vatandaşları devlet tarafından desteklenir. Bu destekler tamamen ekonomiye ve girişimcilere destek sağlamak adına verilmektedir. Devletin desteklediği krediler içerisinde;

  1. KOSGEP destek kredisi
  2. TEB girişimci kredisi
  3. Ziraat bankası engellilere özel sunulan destek kredisi
  4. Halk bank destek kredisi

KOSGEP Destek Kredisi

KOSGEP iş yeri açmak isteyen girişimcilere gerekli olan tüm ihtiyaçlarını faizsiz ve hibe şeklinde krediyle desteklemektedir. Kredi şartlarını sağlayan tüm girişimcilere 50.000 TL 100.000 TL değerine kadar faizsiz veya hibe şeklinde kredi verilir. Bunun için belirlenmiş olan evraklarında hazırlanması gerekir.

TEB Girişimci Kredisi

Ticari yaşamlarına yeni başlayan kişiler 50.000 TL değerine kadar kefilsiz şekilde kredi olanağından faydalanabilir. Ayrıca banka kefalet gösteren kişilere 100.000 TL değerine kadar kredi olanağı da sunmaktadır. Bu kredilerin geri ödemesinde girişimcilerin zorlanmaması adına ödeme planı da oldukça makul seviyelerde sunulur. İsteyen kişiler kullanılan krediyi isterlerse 1 sene geri ödemesiz ya da eşit taksit olanaklarıyla geri ödemeli şekilde kullanır. 36 ila 60 ay vadeli şekilde sunulmaktadır. Banka işletmelerin hammadde ya da satış yapacakları ürün alımlarını da dâhil eder.

Ziraat Bankası Engelli Kredisi

Engelli olan ve iş yeri açmak isteyen girişimciler için 60 ayı bulunan kredi olanağı tamamen ticari yaşamının desteklenmesi adına verilmektedir. Düşük düzeydeki faiz oranlarının eşliğinde sunulan bu kredi kapsamında belli başlı özel indirimlerde vatandaşlara sağlanır. 18 yaşından büyük kişiler dâhil olarak tüm aile içinde yaşayan kişilere özel ayrıcalıklar kapsamında bireysel emeklilik olanakları da sağlanmaktadır. Bu olanaklardan faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka banka şubelerinden başvuru yapması gerekir.

Halk bank Destek Kredisi

2019 yılı için Halk bank girişimcilik faaliyetlerinin tam olarak desteklenmesi adına bu krediyi sizlere sunar. Özellikle Üniversite yahut Çıraklık Halk Eğitim merkezinden alınan diplomalarla yeni iş kurmak isteyen kişilere 75.000 TL tutarına kadar kredi kullandırımı sağlanır. Halkbak’tan kredi kullanımı yapacak kişilerin 18yaşını doldurması şartı vardır. Bunu yerine getiren kişiler banka şubelerinden yardım alabilir.

Bir önceki yazımız olan 2019 KOSGEP Destekleri başlıklı makalemizde kosgeb destekleri 2019, kosgeb destekleri 2019 kadın girişimci ve kosgeb destekleri danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.