Borcu Olanlara Kredi Veren Bankalar
17/11/2018
muhasebe-nedir
Paylaş

İnsanlar maddi olarak zorluk yaşadıklarında bankalardan kredi çekmektedir. Fakat kullanılan kredinin borcu tam olarak bitmeden yeni bir krediye daha ihtiyaç duyulduğu zamanlar olmaktadır. Borcu olanlara kredi veren bankalar, böyle durumlarda insanların en önemli kurtarıcıları olmakta ve onları maddi olarak rahatlatmaktadır.

Bankaların çalışma prensipleri dikkate alındığında, kredilerden kendilerinin ciddi karlar elde ettikleri görülecektir. Buna bağlı olarak bankalar, sadece verdikleri kredinin geri dönmesinden emin olmak isterler. Borcu olan kişilerin, yeni bir krediyi ödeyemeyeceğini düşünen bankalar, bundan dolayı kredi musluklarını bu tür kişiler için genellikle kapalı tutarlar. Fakat bu durumun istisnaları vardır ve insanların onları tespit ederek kredi talep etmesi gerekir.

Borcu Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar, borcu olan kişilerin yeni kredi taleplerini değerlendirirken kredi notu ile birlikte gelire ve ödenen taksit miktarına bakar. Bu hususlara birlikte dikkate alınır ve kişilerin yeni bir krediyi ödeyebileceği anlaşılır ise kredi talepleri onaylanır. Fakat bunun haricinde kredi taleplerinin reddedildiğinin bilinmesi gerekir. Bunun haricinde bankalara yeni teminatlar sunulması da yapılacak olan başvurunun kabul edilmesinde etkili olmaktadır.

Borcu olanlara kredi veren bankalar ise yapmış oldukları farklı kampanyalar sayesinde bu durumu biraz daha esnek hale getirmiştir. Özellikle borç taşıma ya da borç kapatma kredisi adı altında borcu olan kişilere kredi desteği verilmektedir. Bu bankalardan bazılarını şu şekildedir:

QNB Finansbank

Akbank

Şekerbank

Garanti Bankası

Bu liste, bankaların izlemiş olduğu politikalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Borçlu olan kişiler için yapılan kampanyaların takip edilmesi, listedeki değişikliklerin daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, bir anlamda mevcut borcun yeniden yapılandırılması ve farklı bir bankaya taşınması işlemidir. Borcu olanlara kredi veren bankalar tarafından uygulanan bu işlem sayesinde, insanlar kredilerini çok daha rahat bir şekilde ödeme imkanı bulmaktadır. Burada bilinmesi gereken önemli husus, yasal takibe düşülmemesidir. Çünkü borcun zamanında ödenmeyerek yasal takibe düşülmesi, kişilerin bankalardan 5 yıl süre ile kredi kullanmasını engellemektedir. Bu hususa dikkat edilerek borç kapatma kredisi kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde gelir belgesiz kredi ve gelir belgesiz kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
  • Samet

    30bin borcum var yani sımdi kredi cekicem mi

    Cevapla