Yurt Dışında Şirket Kurmak
20/12/2018
admin
Paylaş

Genç girişimciler ve işinde tecrübeli olan kişiler artık yurt dışına açılarak işlerini global olarak yapmak istemektedirler. Bu aşamada devreye yurt dışında şirket kurmak devreye girmektedir. Yurt dışında kuracağınız şirket ile işlerinizi yabancı ülkeler üzerinden yaparak daha yüksek kazançlar elde edebilmektesiniz. Dünya markası oluşturma amacı ile çıkacağınız bu yolda sizleri ülkelere göre değişim işlem sıraları beklemektedir. Bazı ülkeler sadece iki evrak dosyası ile şirket kurmaya izin verdiği gibi bazı ülkeler de 10 adımdan oluşan prosödürleri sizlere uygulamaktadır. Bu yüzden yurt dışında şirket kurmadan önce mutlaka ülkenin şirket kurma politikalarına göz gezdirmelisiniz. Beklenmedik durumlar ile karşılaşmamak için bu gerekli bir eylemdir.

Yurt Dışında Şirket Kuranlara Devletten Destek!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurt dışında şirket kurma teşviki için maddi destek sağlamaktadır. Türk şirketlerinin uluslarası düzeylerde politikasını genişletmek için sunduğu destek, kurulacak olan firmanın amaç ve hedeflerine yönelik olarak değişiklik göstermektedir. Hedeflerinizi ve yapacak olduğunuz işleri en iyi şekilde sunum hazırlayarak ekonomi bakanlığına sunduğunuz takdirde uygun görülen miktarda sizlere yurt dışı şirket kurmak için ücret ödenecektir. Bu ödeme türleri ise geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunu ise yine şirket amacı, hedefleri ve size ödenen miktar belirlemektedir. Bu kapsamda programa verilen isim Turquality devlet desteğidir. Üstelik yurt dışında şirket açmak için keşife gittiğinizde KOSGEB kurumundan da 3 ila 5 bin arasında değişen ücret arasında keşif parası talebinde bulunabiliyorsunuz. Tabi bunun için öncelikle şirketinizin bir ürün ortaya koymuş veya projesi olmuş olması gerekmektedir.

Yurt Dışında Şirket Kurmak Ne Avantaj Sağlar?

Yurt dışınd açacağınız şirket ile uluslarası piyasada iş yapabileceksiniz. Bu yüzden şirketinizin dünya çapında bir marka olma yolunda önü açılacaktır. Bu da pek çok avantajı beraberinde getirecektir. KOSGEB ve Turquality devlet teşviklerinden yararlanarak yurt dışı şirket açmak için omuzlarınızdan ciddi bir yük azaltabilirsiniz. Böylece hem siz çok kazanacaksınız hem de yaptığınız yatırım fazla olmayacak. İşinde iyi olan firmalar bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirebilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Staj Başlatma Nedir? başlıklı makalemizde SMMM staj başlatma, staj başlatma ve staj başlatma nedir hakkında bilgiler verilmektedir.