Mali Müşavir Nasıl Olunur, Yolları Nedir?
10/12/2018
muhasebe-nedir
Paylaş

Mali Müşavir Nasıl Olunur, Yolları Nedir?

Mali müşavirlik mesleği yasal mevzuata göre işletmelerin faaliyetlerini düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak, faaliyetlerin sonuçlarını denetlemek, denetleme sonucunda ilgili kişi ve resmi kurumlara bildirimde bulunmaktır.  3568 sayılı meslek yasasına göre tüm bu mali müşavirlik görevini yerine getiren kişilere Serbest Muhasebeci Mali Müşavir denilmektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilmek için üniversitelerin hukuk, maliye, işletme, iktisat, kamu yönetimi, bankacılık ve siyasal bilgiler fakültelerinden mezun olunmuş olması ilk şarttır. İlinizde bulanan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir odasına başvurarak staj başlama sınavı için gerekli belgeleri ve ücreti yatırarak staja başlama sınavına katılmanız gerekmektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir belgesi nasıl alınır?

İlinizde bulunan SMMM odasına başvuruda bulunarak staj dosyasının açılması gerekmektedir. Staj dosyasının açıldığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ya da Yeminli Mali Müşavir bürosunda, SMMM Ya da YMMM denetimini yaptığı firmalardan birinde ya da kendi şirketinizde staja başlamış olmanız gerekmektedir. 3 Yıl süren staj döneminde Mart, Temmuz ve Kasım aylarında yapılan staja başlama sınavından başarı ile geçmiş olmanız gerekmektedir.

3 Yıl süren staj döneminden sonra bağlı başvuruyu başlattıkları SMMM odasına giderek staj dosyasının kapatılması işlemleri yaptırılır.  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yetkinlik sınavına girerek tüm derslerden ders ortalamasının 60 olması gerekmektedir. Her ders için 2 yıl sınav hakkı verilmektedir. SMMM yetkinlik sınavından ortalama 60 üzerinde başarı elde edenler sınav sonuçları ile birlikte muhasebe odasına başvurarak ruhsat harçlarını yatırırlar. Muhasebe odasına kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını kazanmış olurlar.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yetki ve görevleri nedir?

Şirketlerin ve derneklerin serbest meslek kazanç defteri, işletme defteri gibi defterlerinin düzenlenmesi, beyannamelerinin hazırlanması, SGK ve vergi daireleri ile ilişkilerin ve uzlaşmaların sağlanması, ortaklık yapısının düzenlenmesi, sermaye arttırımı,  kuruluş ya da tasfiye işlerinin yürütülmesi gibi görevlerin dışında işletmelerin kayıtlarının denetlenmesi, bilançolarının düzenlenerek imzalanması gibi yetkilere de sahip olmaktadır. SMMM belgesi olanlar Bankalara ya da resmi kurumlara sunulan bilançoların incelenmesinde bilirkişi olarak da görev yapma yetkisine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Faaliyet Belgesi nedir, Nereden Alınır? başlıklı makalemizde faaliyet belgesi, faaliyet belgesi alma ito ve faaliyet belgesi geçerlilik süresi hakkında bilgiler verilmektedir.