Faaliyet Belgesi nedir, Nereden Alınır?
08/12/2018
muhasebe-nedir
Paylaş

Faaliyet Belgesi nedir, Nereden Alınır?

Esnafların, ticari işletmelerin, derneklerin hangi iş kolunda çalıştıklarını gösteren belgeye Faaliyet Belgesi denilmektedir.  Bu belge sizin ne iş ile ilgilendiğinizi,aktif olarak bu iş kolunda faaliyet gösterdiğinizi belgeleyen bir kanıt niteliğindedir.

Ticaret odası ve esnaf odaları tarafından verilen faaliyet belgesi çeşitli resmi kurumlar tarafından talep edilebilmektedir. Örneğin resmibir ihaleye katılacak olan ticari firma ya da esnaf, ihaleye konu olan hizmetya da malı üretmeye yetkin iş kolunda faaliyet gösterdiğini bu belge ile ispatlamak zorundadır.

Faaliyet belgesi işletmenin kayıtlı olduğu oda tarafından verilmektedir. Esnaflar kayıtlı oldukları esnaf ve sanatkarlar odasından, Şahıs şirketleri ve ya Limited şirketler Ticaret odasından belirli bir ücret karşılığında faaliyet belgesi alma hakkına sahiptirler.

Faaliyet belgesi neden gereklidir, geçerlilik süresi var mıdır?

Faaliyet belgesinin çoğunlukla 3 ay geçerliliği vardır. Belge üzerinde firmanın ticaret sicil numarası, adres telefon gibi iletişim bilgileri, iş yerinin açılış tarihi ve faaliyet gösterdiği iş kolu bilgileri yer almaktadır. Özellikle dernek ve oda kayıtlarında, kamu ihalelerinde, mesleğe özel kredi kullandırma işlemlerinde, fuar katılımlarında son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi sıkça istenmektedir.

Firmanızdan faaliyet belgesi talep edildiğinde kayıtlı olduğunuz esnaf ya da ticaret odasına sicil numaranızı ileterek belge ücretini yatırdığınız ve yazılı olarak başvuruda bulunduğunuz takdir de en kısa sürede faaliyet belgeniz hazırlanarak yetkili kişiye teslim edilecektir. Bazı esnaf ve ticaret odalarının web sitelerinde online olarak faaliyet belgesi verilebilmektedir.

Faaliyet Belgesinde ki iş kodları ne anlama gelir?

Ticaret ya da esnaf odalarında iş kolları gruplanarak belirli bir yapıya ve düzene göre kodlanmış olarak yer almaktadır. Bazen aynı kapsam altına giren bir kaç faaliyet tek iş kodu altında toplanmış ya da tekbir faaliyet gibi gözüken bir iş kolu 3 ayrı kod altında ayrıştırılmış olabilir. (Örneğin Kümes hayvancılığı faaliyeti İZTO tarafından; Kümes hayvanlarının yetiştirilmesi – Kuluçkahanelerin faaliyetleri- Kümes hayvanlarından yumurta üretilmesi şeklinde 3 ayrı koda ayrıştırılmıştır.)Firmanızın gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerin kodları teker teker faaliyet belgesi üzerinde yer almak zorundadır. Faaliyetlerinizin hepsinin kodlarının faaliyet belgeniz üzerinde doğru ve eksiksiz olarak yer alıp almadığını muhakkak kontrol ediniz.

Bir önceki yazımız olan Basit Usul Beyanname Nedir, Kimler Verir? başlıklı makalemizde basit usul beyannamesi, basit usul beyannameyi kimler verir ve basit usulde vergilendirme hakkında bilgiler verilmektedir.