Basit Usul Beyanname Nedir, Kimler Verir?
06/12/2018
muhasebe-nedir
Paylaş

Basit usul beyanname, basit usul vergi mükelleflerinin her yıl gelirlerini beyan etmek için düzenledikleri beyannamedir. Basit usul beyannamesi, bir önceki takvim yılında elde edilen gelirleri içerir. Her hangi bir gelir olmasa bile basit usul vergi mükellefleri beyanname doldurmak zorundadır.

Basit usul beyannameleri, sadece ticari kazanç geliri var ise 15 Şubat’a kadar, başka gelirlerde mevcutsa 15 Marta kadar hazırlanarak kayıtlı olunan vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. Vergi ödemeleri ise; beyanname şubat ayında verildiyse şubat ve haziranda olmak üzere 2 taksit halinde, beyanname mart ayında verildiyse mart ve temmuz da olmak üzere yine 2 taksit halinde ödenmelidir.

 

Basit Usul Beyanname Nedir

Basit usul vergi mükellefi olabilmek için gereli şartlar

Oldukça kısıtlı, belirli kişileri kapsayan basit usul vergi mükellefliği için ilk ve en önemli şart geliri az ve kişinin kendi işinde çalışması gerekliliğidir.

Basit usule tabi olmak için gerekli şartlar;

  • Çoğunlukla zanaatkârları içine alan basit usul uygulamasında, ticari kazancının düşük olması gereklidir.
  • Kişi kendi işinde çalışıyor olmalı
  • İşyeri mülkiyeti kendisine ait ise örnek kira bedeli belirlenmiş sınırın üstünde olmamalıdır.
  • İşyeri kira ise kira bedeli belirlenmiş sınırın üstünde olmamalıdır.
  • Gerçek usul vergi mükellefi olmamalı.
  • Satın alınan malzemenin işlenmiş ya da işlenmemiş haliyle yıllık satışının belirlenmiş sınırın üstünde olmaması gereklidir.

Kimler basit usul vergi mükellefi olamaz?

Komandit ve kolektif şirket ortakları, kuyumcular, sarraflar,  Sigorta şirketleri, reklam, ilan işleriyle uğraşanlar, gayrimenkul alım satımı yapanlar, maden ocağı, taş ocağı işletenler, şehirlerarası taşımacılık yapanlar basit usul vergi mükellefi olmak için uygun değildir.

Basit usul beyanname düzenleme zorunluluğu

Basit usul vergi mükelleflerinin defter tutma zorunluluğu yoktur. Geçici vergi ve muhtasar vergi için beyanname vermez ve vergi ödemez.  Basit usul vergi mükellefleri, sadece yılda 1 kez basit usul beyannamesi düzenlemek zorundadır. Herhangi bir gelir olmasa dahi basit usul mükelleflerinin basit usul beyanname düzenlemeleri zorunludur. Zamanında beyannamenin düzenlenmemesi, kayıtlı olunan vergi dairesine teslim edilmemesi ve ödenmesi planlanan taksitlerin zamanın ödenmemesi halinde usulsüzlük cezası, vergi ziyai cezası ve gecikme faizi tahakkuk ettirilir.

Bir önceki yazımız olan Defter Beyan Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde basit usul defter beyan sistemi nedir, defter beyan sistemi amortisman ve defter beyan sistemi başvuru süresi hakkında bilgiler verilmektedir.