Ücret Bordrosu Nedir?
15/10/2018
admin
Paylaş

Ücret Bordrosu Nedir?

 

İşverenler tarafından aylık olarak çalışanına ödemesi gerekli olan ücretler ile kesintilerin tamamını detaylı şekilde gösteren belge ücret bordosu nedir sorusunun cevabıdır. Hazırlanmak olan ücret bordosu kanun kapsamında ( V.U.K 238 maddesi ) düzenlenmiş olmalıdır. Bu madde dâhilinde tüm işverenler aylık olarak yaptıkları tüm ödemeleri ücret bordosu ile tutmaya kanunen mecbur durumdadır. Ücret bordosu şirketlerin çalışanlarına yaptıkları ödemelerin bir ispatı olan belge niteliğindedir. Bundan kaynaklı olarak hem çalışan hem de işveren bu belgeyi saklamak zorundadır.

İşverenler ücret bordosu düzenleme kapsamında birçok detayı dikkate alarak işlem yapmalıdır. Vergi usul kanunu ( Vergi Usul Kanunu ) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ile Genel Sağlık Sigortaları kanunlarında bu işlemde yer alması gerekli detayların tamamı yer alır. Bu kanunlarda bulunan şıkların hepsi uygulanır. Şıklara uyulmadığı zaman eksik evrak olarak kanun kapsamında görülür.

  İş Kanunu Gereğinde Bordro da Bulunması Gerekenler

 

İş kanunun 4857 sayılı yasasına göre ücret bordosu içinde yer alması gerekli olan detaylar;

Çalışan kişinin ismi ve soyadı

İşveren tarafından atılan imza

Ödeme tarihi

Aylık ödeme yapılan dönem

Çalışma saati

Hafta sonu tatili, resmi ve bayram tatilleri

Mesailer ve genel ücretlerin tutarları

İşveren tarafından ödenen sosyal haklar varsa bütün hepsi

Sigorta pirimi kesintileri, işveren kesintileri ve çalışandan kesinlen diğer vergi kesintileri

  Genel Sağlık Sigortası ve SGK Kapsamında Bulunması Gerekenler

Ücret bordosu kesinlikle düzenlendiği aya ait olmalıdır.

İşverene ait SGK sicil no

Sigortalı çalışan kişinin sicil numarası

Ücret kapsamında ödenen tutarlar

Ücretin ödendiğini gösteren çalışan imzası

V.U.K Kapsamında Bulunması Gerekenler

V.U.K’a göre ücret bordosu fatura olarak sayılan evraklar içinde bulunur. Bu evrak işçilik yapılan giderlerin ispat edilmesi adına gereklidir. Hatta çalışan kişinin imzası, işverenin imzası ya da vekâleti bulunan işveren çalışanın imzasının mutlaka yer alması gerekir. Bu detay oldukça önemli bir noktadır. Bunların yanı sıra bordoda yer alması gerekli olan diğer detaylar arasında;

Hizmet sağlayan kişilerin adı ile soyadı

Ücretin bu kişi tarafından alındığını gösteren ıslak imzası

Çalışan kişilerin günlük ücreti ve aylık ödeme tutarları

Brüt ücret üstünden hesaplanmış olan vergi tutarları

Çalışan kişinin aylık olarak çalıştığı sürelerin toplamı ( mesai saatleri de dâhil edilmelidir. )

Ücret Bordrosu Neden Önemlidir?

 

İşverenlerin kanunlar karşısında bulunan yükümlülükleri ücret bordosu açısından oldukça fazladır. Özellikle işçilerin işverene açtıkları davalarda davalı ve davacıların avukatları ücret bordolarını isterler ve bu belgelerdeki detayları ilk olarak dikkate alırlar. Özellikle bu belge mahkemelerde hâkimler için bir kanıttır. Bunu örneklemek gerekirse;

Ücret bordosunda bulunan mesai ve resmi tatil kısımlarında herhangi bir rakam ya da rakamla sıfır bulunmuyorsa davalının avukatı bu şıkkı delil olarak gösterme hakkına sahip olabilir.

Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına işveren ve çalışan kişiler güven ilkesine sadık kalarak bordoyu imzalamalıdır. Ayrıca çalışan her ay düzenli şekilde bir kopyasını kesinlikle kendine almalıdır. Çalışan kişiye kesinlikle elden ödeme ve eksik Sgk ödemesi yapılmamalıdır. Ücret bordosu içeriğinde mutlaka çalışan kişilerin görevi de yazmalıdır. Görevin yazması mahkemelerde işveren artı bir puan kazanması adına gerekir. Ücret bordolarının çalışan kişiye imzalatılmaması, geç zaman içinde düzenlenmesi ve yanlış düzenlenmesi işverene sorun açacak olan bir durumdur. Ayın son günü bittikten sonra düzenlenmeye başlanmalı ve bir sonraki ayın 20’sine kadar çalışan kişilerin ücretleri kesinlikle banka hesaplarına geçmelidir. Eski dönemlerde elle ücret bordosu hazırlama işlemleri yapıldığı için birçok hata ve yanlış işverenin karşısına çıkmaktaydı. Hatta birçok işveren bu konuda cezai uygulamalara bile maruz kaldı. Gelişen teknolojik sistemler sayesinde geliştirilen bordo programları ile çalışanların ücretleri ve vergisel anlamda kesintileri sorunsuz ve sıkıntısız şekilde hazırlanabilir hale geldir. İşçiler ile alakalı olan bilgiler bu programlara kısa sürede girildikten sonra 5 dakika gibi vakit almayan bir zaman dilimi içinde bordolar hazırlanabilir hale geldi. Bu kapsamda önemli olan işyerindeki verilen en doğru ve zamanında girilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Şaşırtıcı
  • Güzel
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • İlginç