Ön Muhasebe Nedir?
14/10/2018
admin
Paylaş

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe sık şekilde genel muhasebe ile karışan bir terimdir. İşlevsel olarak genel muhasebe kadar büyük bir öneme sahiptir. Hatta küçük çaplı şirketler için olmazsa olmazdır. Ön muhasebe nedir, şirketlerin finansal açıdan yönetilmesini sağlamak hedefli verilerin yönetilmesi işlemidir.  Müşterilerin takibi, nakit paraların genel durumu, bankadaki hesapların izlenmesi, çekler, senetler ve tüm bunların takip altında tutulması ön muhasebenin amacı içinde yer alır.

Neden Kullanılır?

 

Ön muhasebe içinde yer alan verilerin belli başlı işlevleri bulunur. Bunlar;

Fatura ve İrsaliye

Alış ve satış işlemlerinin gerçekleştirilmesinde bu evrakların takip edilmesi önemlidir. Bunlar ön muhasebe içinde takip edilen evraklardır. Şirkete ilerleyen zamanlarda büyük fayda sağlayacaktır

Cari Takibi

Cari hesaplar şirketin müşterileri ile tedarikçi listesidir. Bu hesaplar her tülü alacağı, borcu, alımı ve satımı içerir. Carilerin düzenli şekilde ön muhasebe kapsamında takibi yapılmalıdır. Bu sayede şirketin alacakları ve borçları konusunda detaylı şekilde takip yapmak mümkün hale gelir.

Çek ve Senetler

Şirketler nakit şekilde çalışmadıkları dönemlerde müşterilerinden senet ya da çek ile tahsilat yapar. Ön muhasebe işlemleri kapsamında takip altında tutulacak olan bu kıymetli evraklar sayesinde nakit akışı kolaylık gözlemlenir. Şirketler için günlük, haftalık ve aylık şekilde nakit akışının izlenmesi oldukça önemlidir.

Kasa Takibi

Gelen havale, giden havale, ödenen çek ya da senet, bankaya yatan yahut çekilen paraların takibi için ön muhasebe kapsamında takip altında tutulur. Şirketlerin nakit akışlarının yönetilmesi ve gözlemlenmesi adına gerekir. Bu kapsamda birçok rapor günlük, haftalık, aylık ve yıllık şekilde oluşturulabilir.

Çalışanlar

Çalışanların maaşları, vergileri, primleri, mesaileri, avansları ve şirket nezdindeki bakiyelerini görmeye sağlar. Özellikle büyük çaplı şirketlerde ön muhasebenin amacı bu anlamda oldukça önemlidir. Ay sonuna yaklaşırken işçi puantajları konusunda veriler rapor şeklinde yönetime sunulur. Şirketlerde işçilerin carilerinin işleyişini net şekilde izleyebilir.

Stok Giriş ve Çıkışları

Belli başlı ürünlerin alımlarını ve satımlarını yapan şirketler deposunda kalan malzeme ile hammaddenin ne kadar kaldığını öğrenmelidir. İşte ön muhasebe bu aşamada devreye girer. Stok takibinin düzenli şekilde yapılması sonucunda alınacak olan raporlar ile şirket yönetimi istediği verilere ulaşabilir. Hangi üründen sipariş vereceğini, en çok sattığı malzemeyi ve stok birikimine ulaşabilecektir. Bu detaylar şirketlerin karlı şekilde yoluna devam etmesi ve maliyet muhasebesi içinde belli hesapların yapılması içinde gerekir.

Hangi Uygulamalar ile Ön Muhasebe Tutulur?

 

Defter Kullanımı

Ön muhasebe kapsamında defter kullanımı kapsamında eski usul olarak bilinen defter yazma uygulaması kullanılabilir. Bu uygulama yapılan tüm işlemler defter üzerinde kayıt altına alınır. Geriye dönük işlemleri bulmak adına fazlasıyla vakit kaybı yaşanır. Gelişen teknoloji sayesinde defter tutma işlemi artık ortadan kalkmıştır. Bunun yerine geliştirilen bilgisayar programları ön muhasebe kayıtları düzgün bir nizam içinde tutulur. Ayrıca bilgisayar programları ile hata yapma ve eksik işlem yazma uygulamaları tamamen ortadan kalkmıştır.

Excel Kullanımı

Ön muhasebe kayıtları tutma kapsamında kullanılan diğer bir uygulamada Excel programından yardım almaktır. Excel dosyası içinde oluşturulacak formüller ve farklı fonksiyonların kullanımı yapılır. Bu aşamadaalışan kişinin formül yazmasını bilmesi ve oldukça iyi düzeyde Excel kullanımına vakıf olması gerekir. Çünkü formüller ve kullanılacak olan fonksiyonlar raporların kısa sürede çıkartılması adına gereklidir. Aksi takdirde rapor hazırlamak ve verileri excele dökmek adına inanılmaz düzeyde zaman kaybı yaşanır. Bilgisayarda oluşabilecek olan sorunlar ve bilgisayarın çökmesi durumunda da Excel verileri kayıp olabilir. Bunun için şirketler genelde yedekleme programları kullanır. Ayrıca iyi düzeyde Excel bilmeyen kişiler daha önceden oluşturduğu raporları ve verileri bulma konusunda da zorluklar yaşar.

Birçok şirket kendi içinde genel muhasebe elemanı barındırır. Genel muhasebe personeli yanına ön muhasebe elemanı alarak işlerinin kolaylaşmasını sağlar. Bu tarz şirketlerin çoğunda yazılımı düzgün ve tüm verileri saklayabileceği muhasebe programları bulunur. Ayrıca genel muhasebeyi zorlamak ve finansal raporların oluşumlarını kolaylaştırmak adına da büyük şirketler ön muhasebeci çalıştırmayı tercih ederler. Bu çalışma şeklinde de şirketler ön muhasebede tutulan verileri yedekleme programları ile desteklemektedir. Birçok ana bilginin yer aldığı ön muhasebede çoğunlukla bulut tarzında uygulamalar ile yedekleme sağlanır. Çalışan ve yönetim bu sayede dışarıda olsa bile internet erişimi olan herhangi bir yerde lazım olduğu zaman dilimleri içinde verilere ulaşabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid